Uykusuzluk, Uykuya dalmada sorun yaşamak, uykuyu sürdürmekte sıkıntı çekmek ve uykudan kalktığında dinlenmiş hissedememek gibi şikayetleri olan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkin kişilerin % 20’sinde ortalama olarak süreğen bir uyku sorunu vardır. İlerleyen yaşlarda özellikle kadınlarda hastalığı daha sık görülür. Hastalığının diğer adı tıpta İnsomiadır. Kişilerde uykunun süresi ve zamanı, altta yatan hemeostatik uyku sürümü veya sirkadiyen süreçlerle belirlenebilir. Uykusuzluk kişilerde bir çok olumsuzluklara neden olur.

Bunların başında;

Kişide yorgunluk,
Halsizlik,
Düşük yaşam kalitesi,
Artan saplık harcamaları,
İş veya okul gibi her gün gidilmesi gereken yerlere gidememe veya verimli olamama,
Birebir ilişkide yetersizlik, gibi olumsuzluklara neden olabilir.

İki çeşit uyku problemi vardır. bunlar, akut uykusuzluk ve kronik uykusuzluktur. Akut uykusuzluk hastada bir gün ile üç gün arasında sürer ve genelde yattığı yeri değiştiren kişilerde gözlemlenir. Başka yatakta yatamayan kişilerde görülen akut uykusuzluk, bulunduğu mekana, stresine veya davranışsal bozukluklara neden olabilir. Bu tür kişİler genelde başka yerde yatmazlar ve bu şekilde akut uykusuzluktan kendilerini korumaya çalışırlar. Bu sadece geçici bir çözüm oluğundan bir hekime başvurulmalı ve nedeni araştırılarak tedavi edilmelidir. Özellikle hasta kişilere stres azaltıcı yöntemler önerilmelidir.
Kronik uykusuzluk ise, birincil ve ikincil kronik uykusuzluk olarak kendi içerisinde ikiye ayrılır. Tüm kronik uykusuzlkların %10-20 kadardır. Kronik uykusuzlk üç alt tipten oluşur.

Uyku durumunu yanlış algılayarak Polisomnografik olarak kaydedilen uyku ile hastanın algıladığı uyku arasında yaşanan tutarsızlık şeklindedir.

Şartlanmaya bağlı oluşan veya psikofizyolojik  aslında, uykusuzlk ve bu durumun sonuçlarından korkunun yol açtığı bir anksiyete bozukluğudur.

Üçüncü ve son olarak da idiopatik gelir. genelde yaşam boyu sürer ve çoğunlukla diğer nedenlerin dışlanması sonucu bu tanılama konur.

İkincil kronik, bu tür bir uyku problemi yaşayan kişiler genelde psikiyatrik hastalardır. Kronik uykusuzluğun en yaygın halidir. Özellikle uykuya dalmada zorluk veya gecenin bir yarısı uyanmak gibi yada uykuya tekrar dönmeme gibi durumları vardır. Ayrıca gece uykularının dışında gündüz uykularını da etkileyen durumlar vardır. Gündüz uykularında da bu hastalığı yaşayan kişilerde yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, rahatsızlık, hafıza problemleri ve depresif modlar gözlemlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir