Çağın hastalığı diyebileceğimiz bir sorun olan uykusuzluk, birçok rahatsızlığın da temelinde bulunan ve kişinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

Uykusuzluk sorunu çekmede birçok faktörün rol oynadığı gibi, hemen hemen her rahatsızlığın nedeni olanı streste uykusuzluk problemi yaşayan birçok kişinin bu sorunu yaşamadaki birincil nedenidir. Uykusuz kalan bir vücudun bağışıklık sistemini de düştüğü için, hastalıklar çok çabuk olarak gelişme gösterir. Peki bu sorundan nasıl kurtulmak gerekir? Uykusuzluğu gidermenin yolları nelerdir? İşte uykusuzluğa çözüm önerileri:

Uyku ilacı kullanmak yerine bitkisel yollarla da uykusuzluk sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin kedi otu, hem yan etkisi olmayan, hem bağımlılık yapmayan hem de kişinin gün içerisinde ki aktivitelerini engellemeyen bir çözüm yoludur.

Hafif ve orta derecede olan uykusuzluk problemlerine iyi gelir, kasları rahatlatır, sinirleri sakinleştir. Bu yüzden bitkisel çaylar ile uykusuzluk giderilebilir. Bitki çayları aynı zamanda daha kaliteli ve derin bir uyku sağlayarak gün içinde enerjinizin yüksek olmasını sağlayabilir. Sakinleştirici etkisi olan papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu, gibi bitkilerden yapılan çayları içerken dikkat edilmesi gereken şeyler aşırıya kaçmamaktır ve özellikle depresyon, uyku ilaçları ile beraber kullanmadan önce doktora sormak gerekir.
Eğer bu çayları gereğinden fazla içerseniz gece uykunuz bölünebilir. Uyumayı kolaylaştıran bitki çaylarını uyumadan 1 saat önce içebilirsiniz.

Çarkıfelek çayı: Sakinleştirici, kasları rahatlatır ve ağrıyı hafifletir. Bu özelliği bulunan çarkıfelek bitkisi, sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle aztekler tarafından kullanılmıştır. Bu bitkinin içerisinde bulunan harmin bileşeni mutluluk ve iyi hissetme hali yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran olumsuz zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırır. Çarkıfelek bitkisinden elde edilen özler 2. Dünya savaşı sırasında Alman ordusu gerçeklik serumu olarak isimlendirmiştir. Aşırı tüketimi halsizliğe neden olabilir. Alkollü içeceklerle birlikte içilmez ve sinirleri yatıştıran (depresyon ilacı, kaygı ilacı ve uyku ilaçları gibi) ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Kediotu çayı: Kediotu çayı özellikle adet sancılarını azaltır ve kaygılara, sindirim sorunlarına, kramplara faydalıdır ve uykusuzluk için kullanılır. Kas ağrıları ve spazmlarını hafifletir. Sindirim sistemini düzenler ve kan basıncını düşürür. Bu bitki üzerine yapılan çalışmalara göre etkili bir uyku düzenleyici olduğu biliniyor. Uyku getiren ve sinirleri sakinleştiren bir bitkidir. Diğer bitkilerde de olduğu gibi kediotu çayı her akşam kullanılmamalıdır. Çünkü bazı insanlarda heyecan duygusuna sebep oluyor ve uykuyu kaçırabiliyor.

Şerbetçiotu çayı: Rahatlatıcı, uyku getiren bir bitkidir. Şerbetçiotu bitkisi gerginlik ve kaygıya iyi geliyor. Bu nedeniyle yaşanan uykusuzluk sorunu için kullanılabilir. Huzursuzluğu hafifletir, hazımsızlığa faydalıdır ve baş ağrısını azaltır. Eşit ölçüde papatya çayı ile karıştırılabilir. Depresyon hastaları kullanamaz ve hamile kadınların kullanması iyi olmaz.

Papatya çayı: Uykusuzluk için ülkemizde en çok tüketilen çaylardan biri de papatya çayıdır. Papatya çayı hazmı kolaylaştırır. Ağrı kesici ve antiseptiktir. Hafif dereceli uyku sorunları için çok etkilidir ve papatya çayı eşit ölçülerde şerbetçiotu bitkisiyle karıştırılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir