Uykusuzluk sorunu, normal şartlar altında uyuyamayan insanların altında yatan bir psikolojik ya da nörolojik sorunlar olması, insanların uyuyamamasına neden olmaktadır. Eğer psikiyatri ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçların bazılarının da uykusuzluk yaptığı bilinmektedir. Bu ilaçları kesince uykunuz tekrar düzene girer. Bazı insanlar ne yaparsa yapsın bir türlü uyuyamazlar.

Uyuyamama hastalığına yatan bir insan, mutlaka tedavi görmesi gerekmektedir.

İnsomnia: Uykuya dalmakta çok büyük güçlük çekiyorsanız ya da uyuduğunuz zaman sık sık uyanıyor ve kaliteli bir uyku yaşayamıyorsanız sizlerin de insomnia olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Erkenden kalkan ve gün boyunca uykusunu alamadığı için yorgun olunur.

Apne: Belirtileri, gün içerisinde sık sık uykusunun gelmesi, aşırı uyuma ve buna rağmen çok yorgun olup uyurken horlayan kişilerde apse bulunmaktadır.

Narkolepsi: Gün içerisinde sürekli olarak uyuma isteği ile başlar. Kısa kısa uyumuş olsa da rüya görebilir ya da halüsinasyon görebilirler. Kaslarda oluşan güç kaybı yüzünden, uyandıktan sonra hareketlerinizde yavaşlama olacağı gibi bazıları hareket edemezler.

Bipolar: Manik depresif olan bir insanda zaman zaman uyku uyuyamaz. Özellikle atak geçirdiği dönemlerde günlerce uyumadan dolaşabilir. Ve uykusuz olduğu halde kendisini yorgun hissetmez.

Uykusuzluk sorunu nasıl tedavi edilir?

Uzman olan hekime muayene olarak uykusuzluk sorununuzun neden kaynaklandığı öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun için uzman olan Psikiyatri ya da uzman bir Nöroloji doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Uykusuz için sizlere ilaç verecektir. Ayrıca bitkisel olarak rahatlamak isterseniz o zaman sizlere papatya çayını tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir