Uykusuzluk Problemi, Uyku gün boyu yorulan insan vücudunu yıpranan sinir hücrelerinin yenilenmesi ve dinlenmesi için gerekli olan zaman dilimidir. Bu zaman diliminde meydana gelen sorunlar kişinin hem ruhen hemde bedenen yorulmasına neden olur. Buda bireyin kendini kötü hissetmesine neden olur. uyku zamanlamaları kişiden kişiye değişir. Bir insanın ihtiyacı olan normal uyku süre 9-10 saattir. yetişkin bir insan 7-8 saatlik uyku yeterli sayılırken bazı insanlar 3-4 saatlik uykuyla yetinebilir.Yaşlı insanların vücutları daha yavaş çalıştığı için az uyurlar. Stresli olan insanlar daha fazla uyurken neşeli insanların daha az uyuduğu bilinir. Uyku bozukluğu denildiğinde sadece uykusuzluk problemi düşünülmemelidir. Aşırı uykuda bir uyku sorunudur. Böyle durumda kişi ne kadar uyursa uyusun kendini uykusuz hisseder.

Uykusuzluk Problemi Nedenleri

Uyku bozukluklarının psikolojik ve biyolojik olarak birçok nedeni vardır.Ağrılı bir hastalık yada kullanılan ilaçlar uykusuzluk probleminin biyolojik belirtisi iken, duygusal sorunlar, arkadaşlık ilişkileri, sıkıntılı durumlar psikolojik nedenler olarak gösterilebilir. Bunun yanında depresyon uyku bozukluklarının en önemli nedenleri arasındadır. Bu durumdaki hasta çok zor uyur. Uyku problemi iştahı etkilediği gibi uyku düzenini de bozar. Ayrıca akşamları fazla miktarda tüketilen çay veya kahvede uykusuzluk problemine yol açar.

Uykusuzluk Probleminin Giderilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Uyku olmadan sağlıklı bir yaşam düşünülemez. Bu yüzden uyku problemi yaşayanlar bu sorunlarına bir çözüm bulmalıdırlar. Bunun için yapılması gereken uykusuzluk probleminin gerçek nedeninin bulunmasıdır. Bu sorunu bulmak için yapılması gereken uyku şablonunu takip etmektir. Yani kişi saat kaçta yattığını kaçta kalktığını geceleri kaç defa uyandığını her şeyi takip etmelidir. Böylece sorununun gerçek nedenini bulabilir. Uykusuzluk sorununu düzenlemek için gün sonlarında rahatlatıcı hareketler yapılmalıdır. İnsanlar genelde uyku problemi yaşadıklarında uyku ilacı kullanmayı tercih ederler fakat uyku ilaçları her zaman değil stres veya depresyon döneminde kullanılmalıdır. Bir yandan da yüksek dozda ilaçlar kullanılması ruhsal ve bedensel sorunlara yol açar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir