Uykusuzluğa İyi Gelen, Uykusuzluk insanın uyku isteği olmasına, uyumak istemesine rağmen uyuyamama halidir. İnsanların günde ortalama 7-8 saat uyuması gerekir. Bazı uykusuzluk sebepleri psikolojik kökenli ve ya kronik olabilir. Bazıları ise günlük hayatta alınabilecek basit önlemler, yapılacak ufak tefek değişiklikler sayesinde giderilebilir.

Uykusuzluk Nedenleri

  • Stres
  • Depresyon
  • Anksiyete
  • Tıbbi hastalıklar
  • Uykusuzluğa İyi Gelen Önlemler

Çok geç yemek yemekten kaçınmak, geç saatlerde mideyi yoracak gıdalardan uzak durup yoğurt gibi mideye iyi gelecek gıdalara yönelmek.
Yatmadan önce uykuya hazırlık yapmak, televizyon, telefon, bilgisayar ve ışık kaynaklarından uzak durmak.
Gürültü ve ışık kaynağı gibi işitsel ve görsel etkenleri ortadan kaldırmak, sessiz ve ışıksız rahat bir ortamda uykuya hazırlanmak.
Kafein içeren içeceklerden uzak durmak, çay, kahve gibi içecekleri azaltmak, uyku saatine yakın zamanda tüketmemek.
Nikotin, sigara, alkol gibi maddelerden uzak durmak.
Zihni meşgul edecek sorunları azaltmaya çalışmak.
Doktorunuza danışarak uykusuzluk problemini tetikleyecek antidepresanları kullanmamak bununla ilgili önlemler almak.
Her gün aynı saatte yatmaya özen göstermek.

Uykusuzluğa İyi Gelen Tedavi Yöntemleri

Meditasyon: Düzenli ve doğru yapılan meditasyon hormon seviyelerini düzenleyerek uyumaya yardımcı olur.

Hipnoz: Yapılan çeşitli çalışmalar hipnozun uykuya ve uyku süresini ve uyku kalitesini artırarak uykusuzluğa iyi gelen bir tedavi olduğu görülmüştür.

Melatonin Takviyesi: Melatonin takviyesi beyinde, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyerek doğal hormon oluşumuna yardımcı olur ve uykuyu tetikler.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya Çayı: En çok kullanılan uyku bozukluğu düzenleyici bitki çayıdır. Ağrı kesici ve antiseptik özelliği vardır, kas spazmlarını hafifletir, hazmı kolaylaştırır.

Çarkıfelek Çayı: Sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle Aztekler tarafından ve Almanlar tarafından İkinci Dünya Savaşında gerçeklik serumu olarak kullanılmıştır. Sakinleştirici, ağrı kesici, kas sistemi bakımından rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca içerisinde bulunan harmin sayesinde, mutluluk verir ve uyumayı zorlaştıran zihin karışıklığı ve stresi ortadan kaldırır.

Kediotu Çayı: Özellikle ağrı, kramplar, regl sancısı, kaygı, sindirim sorunları nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılır.

Şerbetçiotu Çayı: Huzursuzluğu giderir, rahatlatıcıdır, gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluğa birebirdir. Hamilelikte kullanılmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir