Kronik uykusuzluk: kimi insanlara göre depresyona bağlı kimi insanlara göre ise uyku problemi olarak adlandırılır. Kronik uykusuzluk psikolojik rahatsızlıkları olan ve zaman zaman depresyon durumları yaşayan insanlarda sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bazen de uyku düzeninin hayat akışından ve alışkanlıklardan bozulmasına bağlı uykusuzluklar yaşanabilir. Ayrıca uyku düzeninin bozulmasına sebep olan faktörler kronik uykusuzluk problemini tetikleyen unsurlardandır. Depresyon ve diğer psikolojik rahatsızlıklar gece uykusunu olumsuz yönde etkilemektedir. Psikolojik rahatsızlıklar insanların uykusuzluk problemi yaşamasına sebep olur. Kronik uykusuzluk ani alınan haberler, yaşanan üzüntüler, heyecan duygusu, bir olaya duyulan öfke, tempolu bir yaşam ve daha bir çok neden sebebiyle vücutta uykusuzluklar yaşanabilir. Uykusuzluk gece uykusu uyumayan insanlar için çeşitli problemler ve çeşitli sıkıntılar yaşattığı bir durumdur. Bu zamanda çoğu insanda rastlanılan uykusuzluk bir çok insanın sabah olduğunda şikayet ettiği kimi insanların da çareyi doktorlar da aradığı bir sorundur. Kronik uykusuzluktan muzdarip olan kişiler öncelikle yaşam tarzını ve hayatındaki bir takım alışkanlıkları bırakmalıdır. Düzenli bir yaşam psikolojik bakımdan da size iyi geleceği için kronik uykusuzluk problemini ortadan kaldırabilir. Öncelikle sizi geceleri uyutmayan sebepleri ve alışkanlıklarınızı kendinizce belirlemelisiniz. Sizin aşamadığınız bir uykusuzluk probleminiz varsa doktor yardımı alınmalıdır.

Kronik uykusuzluk problemini yok etmeye yardımcı öneriler:

Gevşeme teknikleri: Gevşeme bazı insanlarda yorgunlukları gidermeye yardımcı olur. Gevşeme iradenizin kontrolünü elinizde tutmanızda fayda sağlayacaktır. Buda kişinin vücuduna hem zihinsel hem bedensel bir rahatlık verecektir. Gevşeme uykusuzluğu gidermeye yardımcı olur.

Şartlanma: Vücudunuzu uyumamak için değilde uyku için alıştırmaya çalışın. Rahat bir yatak, sessiz bir ortam ve doğru ışık ayarlamaları yapılmalıdır.Sadece uykunuz geldiği zaman yatağa yatmalısınız. Ayrıca uyku saatleriniz düzenli olmalıdır.

Uyku kısıtlaması: Yatakta fazla zaman geçirmeden 3-4 saatin sonunda uyandığınızda uykunuz yoksa yatakta fazla zaman geçirmeyin. Uykunuz olmadan uzun süre yatakta zaman geçirmek ve kalmak uykusuzluk problemini tetikler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir